KAPRIOL LEMON & BERGAMOT GIN Botaicals: Italienske Enebær, Kvan (angelica), Kamille, Kardemomme, Kommen, Koriander, Ensian (Urte-blomst), Lavendel, Humle, Mynte, Oregano, Bjergfyr, Hybenrose, Rosmarin, Laurbærblade, citron og bergamot.
KAPRIOL GIN produceres af Distilleria dell’Alpe som drives af Maschio-familien.Destilleriet går helt tilbage til 1948, hvor de har lavet grappa, likør og gin altid med urter fra skovene i og omkringde Italienske alper – Dolomitterne. Destilleret har altid været kendt for ”Skovlikøren” Kapriol. Det er den, der har været med til at give inspiration til Kapriol ginnerne.
I dag laves alle deres gin på 2 stk. 100 liter kobberpots fra 1947.
Kapriol Dry gin er fra 2016 og blev til efter mange års research og prøver med udgangspunkt i en gammel gin opskrift fra destilleriet.