Maschio Beniamino, Kapriol Gin Old Tom 41.7%, 0.70 liter

kr. 249,00

Beskrivelse

KAPRIOL OLD TOM GIN har en frisk og balsamisk duft der minder om bjergskoven: enebær og mynte med en balsamisk note af bjergfyr og laurbær. I munden er den blød og vedholdende, den urteagtige aroma er afbalanceret og afslutter blødt med en den let bitter humle smag.
Kapriol Old Tom har et lavt sukkerindhold 4% og har en delikat og aromatisk smag i munden. Fraværet af citrusfrugter i gin’en gør, at Kapriol Old Tom egner sig til at mixe. Vores råd er derfor at kombinere denne gin med citruselementer som lime, citronskal og grapefrugt. Resultatet vil være en yderst forfriskende cocktail.

Botanicals

Italiensk enebær, kvan (angelica), kamille, kardemomme, kommen, koriander, ensian, lavendel, humle, mynte, oregano, bjergfyr, hybenrose, rosmarin og laurbærblade.

Serveringsforslag

KAPRIOL OLD TOM Gin & Tonic

  • 4 cl KAPRIOL OLD TOM Gin
  • 12 cl Tonic
  • To skiver bergamot / lime
  • Frisk mynte
  • Massere af is!
Rabatter
v/1 stk.: DKK 249.00,-

På lager

Køb Nu